18.12.17

Uuring e-väljaannete kasutamisest

Millised on Sinu ootused e-väljaannete laenutamise osas?
Rahvusraamatukogu viib läbi küsitlust, et välja selgitada raamatukogu lugejate ootused e-väljaannete laenutamise teemal. Küsimustik on anonüümne ja sellele vastamine võtab orienteeruvalt aega 5-10 min. Küsitlus on avatud kuni 27. detsembrini (k.a).
Link küsitlusele on SIIN

18.10.17

KOHTUME RAAMATUKOGUS

ÜLERIIGILISED RAAMATUKOGUPÄEVAD

KOHTUME RAAMATUKOGUS

20.–30. OKTOOBRINI 2017



26.9.17

SUVELUGEMINE 2017 LÕPETAMINE

22. septembril toimus Kehtnas “Suveraamat 2017” pidulik lõpetamine. Maakonnas osales tänavu suvelugemise programmis 486 last. 
Pidu juhtis lõbus koeratüdruk Lotte, esinesid väikesed peotantsijad Mustang-i tantsuklubist ja lastetsirkus FOLIE.



Valtu raamatukogus võttis suvelugemisest osa 12 last. Kõik olid tublid lugejad ja said võimaluse osa võtta Kehtnas toimuvast lõpupeost. Viis tublimat said lisaks tänukirjale kingituseks ka raamatu. 
Peale tunnustamist toimus suur ühine tordisöömine.

Rohkem pilte suvelugemise lõpetamisest leiad SIIT


1.9.17

KUNST RAAMATUKOKKU



 Raplamaa raamatukogud kutsuvad 14-26aastaseid noori osalema EV100 projektis „Kunst raamatukokku Raplamaal“.
Kunstihuviline noor!
Kui Sa tegeled kunstiga, oled loominguline ja Sul on soov ning tahe oma teoseid teistega jagada, siis on see võimalus just Sinu jaoks. Kunsti all mõtleme loomingulist ja esteetilist tegevust, mille tulemit on võimalik eksponeerida. Sa ei pea olema käinud kunstiringis, oluline on omada kindlat soovi enda loomingut näidata. Sobivad kõik kunstivormid: joonistus, maal, puutöö, keraamika, sepised, skulptuur jms. Kui Sind huvitab digitaalkunst, siis on teretulnud filmid, fotod, videod jms. Aga miks ka mitte häppening? Oodatud on nii isiku- kui ühisnäitused.Ühtlasi teed Sa oma näituse näol kingituse Eestile.
Omalt poolt pakume raamatukogude ruumides erinevaid näitusepindu, abistame näituse ülespanemisel ning avaürituse korraldamisel, reklaamimisel.
Võta hiljemalt 15. oktoobriks 2017 ühendust oma kodukoha või ühega alljärgnevatest raamatukogudest, kus Sa sooviksid oma loomingut näidata.
Rapla Keskraamatukogu: Katrin Grichin katrin.grichin@raplakrk.ee, tel 5340 8308
Kohila Raamatukogu: Tiiu Talu tiiu.talu@kohila.edu.ee, tel: 48 33 801
Kehtna Raamatukogu: Maie Kalmiste kehtna.raamatukogu@kehtna.ee, 4875336
Märjamaa Valla Raamatukogu: Urve Nurmik marjamaa.raamatukogu@marjamaa.ee, tel 482 1181





9.8.17

KAEREPERE 605 VIKTORIIN

Kaerepere 605. aastapäeva tähistamise raames toimub MTÜ Arendusselts Koduaseme korraldusel 15-päevane viktoriin. Esitame iga päev kuni kodukandipäevani (k.a reedel, 18. augustil) ühe küsimuse Valtu piirkonna ja Kaerepere kohta, möödunust-praegusest. Küsimused ilmuvad MTÜ Facebooki lehel MTÜ Arendusselts Koduaseme FB  ja on kättesaadavad ka raamatukogus.

Põnev taustainfo ja küsimused pärinevad Helgi Sussi sulest ja on tõeliselt mitmekesised. Vastuseid ei pea kindlasti peast teadma, hari end veebiavarusi, kirjandust ja sõprade teadmisi kasutades. Kõigile küsimustele ootame vastuseid veel ka 18. augustil ja seejärel avaldame õiged vastused (MTÜ Facebooki lehel ja ka siin, raamatukogus paberil).

Edu!

Juhised-tingimused:
- kirjuta küsimuse number, vastus ja oma andmed lipikule ning jäta see viktoriinipurki
- viktoriin vältab 15 päeva, kuni 18. augustini (k.a) ning sel ajal võib vastata kõigile küsimustele ka tagantjärgi
- õiged vastused avaldame korraga 19. augustil
- kogu viktoriini vältel kõige enam õigeid vastuseid andnud tarkpea saab Kaerepere meenekoti, mis otseloomulikult ei ole tühi
- ja see pole veel kõik – ka kõigi vastajate vahel loosime välja auhinna

KODUKANDIPÄEV KAEREPERE 605


Kaerepere pidutseb sel aastal võimsalt, esmamainimisest möödub tervelt 605 aastat!

Algus 10:00 Valtu põhikooli juures EV100 kingituse (https://www.ev100.ee/et/kingitused) avamisega. Pead ise kaema tulema, sest kink on veel üllatus!

Päev on rikkalikult täis mitmesuguseid meelelahutuslikke ja sportlikke tegevusi igas vanuses huvilistele:
- kohvikud ja laat
- isetegevuslaste esinemised
- tuleshow
- sportlikud võistlused
- seiklusbatuut ja bamperpallid
- hobusõit
- koduaedade ühine külastus
- Kaerepere kodulootund
- “iga loos võidab” loterii
- meisterdamine Ebega
- näomaalingud
- youtuber Martins Lapins
- DJ-workshop ja demo
... ja palju muud!

Õhtune programm alates 20:00:
- staadionil tantsitab BRANDY
- seltsimajas REIV (2 €)

PRII sissepääs!
(ostlemiseks varu kaasa sularaha)



Raamatukogus toimub Helgi Sussi eestvedamisel kodulootund:
16.00 - 17.00  viktoriinivormis pilguheit kodukandi minevikku ja olevikku
17.00              algavad videod ja filmid (sh "Kodukotus")

22.5.17

SUVERAAMAT ALUSTAB TAAS!


Juunikuuga algas taas suvelugemine. Programm "Suveraamat 2017" on mõeldud 1.-9 klassi lastele, aga ootame osa võtma ka lugemise selgeks saanud koolieelikuid. Iga programmis osaleja saab endale küsida raamatukogust lugemispassi, kuhu tuleb terve suve jooksul koguda usinasti loetud raamatute eest templeid.

Suvelugemise programmis osalemise reeglid:
1.Vali endale meelepäraseid  raamatuid soovitatud raamatute nimekirjast, need on kolmes vanuserühmas: 1.- 3. klass4. - 6. klass7. - 9. klass
2. Loetud raamatu(te) kohta: täida raamatukogus KÜSITLUSLEHT siis saad oma raamatukogupassi templi.
3. Korraga saad laenutada kuni 2 raamatut.
4. Parimad on need, kes loevad kõige rohkem raamatuid ning koguvad suve lõpuks oma lugemispassi kõige rohkem templeid.
5. Suveprogramm „Suveraamat 2017“ kestab suvekuudel (juuni, juuli, august).

PIDU PARIMATELE SÜGISEL!  ÜLLATUSED!   AUHINNAD!

Küsitluslehel tuleb vastata küsimustele loetud raamatu kohta ning märkida ära oma nimi, kool ja klass. Ära vasta küsimustele jah/ei vormis ega kirjuta lihtsalt –
oli tore, oli lõbus, oli huvitav. Põhjenda alati oma arvamust ja kirjuta rohkem oma mõtetest. Sügisesel tulemuste loendamisel arvestame me päris kindlasti küsitluslehtede sisukust.

         
ELAMUSTEROHKET SUVELUGEMIST!


27.4.17

JOONISTUSKONKURSS



Pliiats kätte ja fantaasia lendu!

Kaerepere 605. aastapäeva tähistamiseks kutsume 3-7-aastaseid lapsi JOONISTAMA oma kodukohta kahest vaatenurgast:

KODUKOHA LOODUSIMED
KODUPAIK, MU MÄNGUMAA

Kõikide osalejate vahel loosime välja auhinnad, mis anname üle suurel kodukandipäeval, 19.08.2017.

Vabalt valitud tehnikas ja A4-formaadis tööd palume viia lasteaiaõpetaja kätte või raamatukokku hiljemalt 24. mail. Pildi tagaküljele lisada autori nimi, vanus ning pildi pealkiri.

Lisainfo: mtykoduaseme@gmail.com
MTÜ Arendusselts Koduaseme

FOTOKONKURSS


Konkursi eesmärgiks on talletada Kaereperest uusi ja huvitavaid fotosid.

Peapreemia on 25 eurot.

Lisaks pärjame eriauhindadega parimad tööd kategooriates:
• publiku lemmik
• parim noore fotograafi klõps (vanuses 7-16)
• uhkeim looduskaader
• tabavaim sündmuse jäädvustus
• ikooniliseim arhitektuurifoto
• põnevaim sahtlist leitud vana pilt

Pidulik autasustamine leiab aset suurel kodukandipäeval, 19.08.2017.

Fotod läkitada aadressile mtykoduaseme@gmail.com hiljemalt 24. mail. Igal osaleja võib esitada kuni viis vaid enda tehtud fotot. Kirjale palume lisada oma nimi, vanus, kontaktandmed (telefon, e-post), ja foto tegemise aeg, koht ning pildiallkiri.

Fotograaf vastutab kõikides autoriõigustega seotud küsimustes. Fotograaf annab oma nõusoleku kasutada fotosid korraldajate soovide kohaselt (v-a äriliselt) – k-a fotode tasuta avaldamiseks MTÜ Facebooki lehel. Fotode kasutamisel mainitakse ära foto autor.

Lisainfo: mtykoduaseme@gmail.com
MTÜ Arendusselts Koduaseme

21.4.17

AINO PERVIK 85





Homme, 22. aprillil tähistab oma 85. juubelit armastatud lastekirjanik Aino Pervik. 
Sündinud Rakveres velskri tütrena. Koolitee algas 1939 Järvakandis, jätkus Tallinna Õpetajate Seminaris, Tallinna Õpetajate Instituudis ja Tallinna 8. Keskkoolis. 1950–1955 õppis Tartu Riiklik Ülikooli ajaloo-keeleteaduskonnas, mille lõpetas soome-ugri keelte alal. Töötanud Eesti Riiklikus Kirjastuses laste- ja noorsookirjanduse toimetajana 1955–1960 ning  Eesti Televisioonis laste- ja noortesaadete toimetajana 1960–1967, seejärel kutseline kirjanik ja tõlkija. Kirjutanud üle 60 lasteraamatu, proosat ja luulet täiskasvanutele, tõlkinud ungari keelest, tegutsenud publitsistina ja lastekirjanduse kriitikuna. Alates 1974 Kirjanike Liidu liige. Lastekirjanik Eno Raua lesk.
Aino Perviku looming on žanrilt ja temaatikalt mitmekesine. Ta on kirjutanud tõsielu- ja fantaasiajutustusi, noorteromaane, väikelasteraamatuid, mõistulugusid jm. Eesti lastekirjanduse tipptaset esindab eredatele karakteritele ja muinasjutufantastikale rajatud „Kunksmoor”, mis lapsele arusaadaval humoorikal moel käsitleb armastuse ja isekuse, looduse ja loodushoiu jm küsimusi. Klassikaks on saanud hea ja kurja probleemi lahkav põnev seiklusjutt „Arabella, mereröövli tütar”.
Menukas „Paula elu” sari kirjeldab algklassilapse elu. Autor kõneleb tõsielu lihtsatest asjadest ja õpetab Paula abiga väiksele lugejale nii mõndagi suhtlemisest ja konfliktolukordadest. Sama joont jätkab ühe mereäärse väikelinna laste tegemistest pajatav „Tirilinna lugude” sari. Päeviku vormis noorsooraamatu „Kallis härra Q” teemaks on ebastabiilsed peresuhted, laste ja vanainimeste üksindus.
Perviku fantaasialooming on enamasti tõsise sisuga, kuid põhitoonilt optimistlik. „Sinivant läheb lasteaeda” hajutab iseseisva elu künnisel seisva väikelapse hirme, „Roosaliisa prillid” aitab toime tulla meediakanalitest tulvava vägivalla ja kurjusega. „Klabautermanni mure” võtab kõne alla inimkaubanduse, „Draakonid võõrsil” kujundab mõistvat suhtumist sõjapõgenikesse ja teistesse võõrast kultuurist tulnutesse. „Presidendilood” jutustavad väikeriigi eakast, kohustustega koormatud, kuid asjalikust ja sõbralikust riigipeast, kel ei puudu ka inimlikud nõrkused. Mitmekihiline fantaasialugu „Maailm Sulelise ja Karvasega” ja selle järg „Suleline, Puhuja ja must munk” on omapärane süntees pea kõigist A. Perviku lasteraamatutes käsitlemist leidnud teemadest.
Aino Perviku teoseid on tõlgitud inglise, saksa, vene, tšehhi, soome, itaalia, jaapani jpt keelde, need on jõudnud teatrilavale ja ekraanile (animafilmid „Kunksmoor” 1977 ja „Kunksmoor ja kapten Trumm” 1978, mängufilmid „Arabella, mereröövli tütar” 1982, „Kallis härra Q” 1998).

20.3.17

JOONISTAMA, JOONISTAMA!!!


KEVAD!!!

Kevade lähenemine.
                           J. Liiv
Tuhat nägemata silmi
vaat'vad murult vagusalt,
tuhat kuuldemata hääli
heliseb ju salajalt.

Üle laane lootus luikab,
kõne-kõmin metsa pääl,
üle oru ootus huikab,
vaimud vaat'mas mäe pääl.

Langevad nad ükskord kokku:
kõne-kõmin metsa päält,
ast'vad vaimud mäelt alla,
kose kohin tõstab häält —

siis kõik väljad valendavad,
lahti iga lille silm,
järve lained helendavad,
ilus päiksepaiste ilm.

Siis kõik kaua kannatavad
nupud rõõmu-silmavees,
eluvaimud lehvitavad:
kevade on meie ees.

14.3.17

Eesti autorite laste – ja noorteraamatute illustratsioonide konkurss „Mina näen nii”

Rapla Keskraamatukogu korraldab  9-26 aastastele lastele ja noortele raamatuillustratsioonide konkursi, mis on pühendatud laste- ja noortekultuuri aastale „Mina ka!”
Ootame looma oma nägemusega illustratsioone meie poolt valitud raamatutele. Raamatute nimekiri on üleval Rapla Keskraamatukogu veebilehel raplakrk.ee. Soovitame sellest valikust teos(ed) läbi lugeda, inspiratsiooni ammutada ja fantaasial lennata lasta. Vanuserühmade raamatud on üldiseks lähtealuseks, mitte rangeks järgmiseks: nii  gümnaasiumiõpilane kui 26 aastane noor võivad  julgelt teha pilte lasteraamatule. Teose valikul palume siiski jääda antud loetelu piiresse.
Illustratsioonid võib teha vabalt valitud tehnikas ja tööd tuleb esitada A3 formaadis. Ühe inimese poolt esitatud tööde arv, samuti kujundatavate raamatute hulk ei ole piiratud.
Illustratsioone võtame vastu raamatukogu kojulaenutuses
1. aprillist kuni 15. maini. Töö tagumisele küljele palume märkida  kindlasti autori nimi, vanus, aadress, telefoninumber ja selle raamatu pealkiri, mida pilt illustreerib.
Ootame just omapoolseid nägemusi ja plagiaadid ei lähe arvestusse.
Konkurss toimub kolmes vanuserühmas: 9–12, 13-16 ja 17–26. Konkursi lõppedes valib žürii välja parimad tööd ja nendest pannakse Rapla KRK saali näitus, mis on üleval juunis ja juulis 2017. Parimaid illustratsioonide autoreid autasustatakse.
Raamatute nimekirja leiad SIIT

2.3.17

Selgusid Friedebert Tuglase novelliauhinnad

Täna, 2. märtsil, Friedebert Tuglase 131. sünniaastapäeval, kell 15 kuulutatakse Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas välja järjekordsed Friedebert Tuglase novelliauhinna võitjad.
Žürii koosseisus Andrei Hvostov (esimees), Jüri Kolk, Elo Lindsalu, Marika Rink ja Johanna Ross otsustas 2016. aastal avaldatud novelliloomingu eest anda auhinnad:
Mudlumile (Made Luiga) novelli "Ilma alguseta, ilma lõputa" (proosakogu "Linnu silmad) ja Urmas Vadile novelli "Auhind" (Vikerkaar 4/5) eest.
Tuglase novelliauhindu antakse välja alates 1971. aastast. Auhindu rahastab kultuurkapital. 

14.2.17

HÄÄLETAMA - AASTA KEELETEGU 2016!

2016. aasta keeleteo tiitlile jäi pärast Emakeele Seltsi juhatuse sõela kandideerima 28 mullust keeletegu, mille põhjalikumad kirjeldused on SIIN.
Aasta keeleteokonkursil antakse välja kaks auhinda: peaauhind ja rahvaauhind. Peaauhinna otsustavad taasiseseisvunud Eesti haridus- ja teadusministrid, rahvaauhind selgitatakse avaliku hääletuse teel. Laureaadid tehakse teatavaks 17. märtsil Vändra Gümnaasiumis.
Avalik hääletus on alanud ja kestab 8. märtsi keskööni. Igaühel on võimalik anda oma hääl ühele või mitmele kandidaadile.
Täpsem info SIIN

27.1.17

KÜSITLUS


Suur ülemaailmne küsitlus “Mina ka!” soovib rohkem teada Eesti laste elust üle ilma!
Küsitluse tulemused aitavad luua tänapäevaseid Eesti laste portreesid ja on inspiratsiooniks uue Eesti lastest kõneleva raamatu koostamisel. Küsitluse sihtgrupp on 7-12 aastased Eesti lapsed üle maailma. Küsimustele võib läheneda loominguliselt ja ükski vastus pole vale.  
Vaata lisa SIIT
ALUSTA VASTAMIST SIIT

9.1.17

Hääletus: milline oli parim eesti autori raamat 2016?

Raamatukaupluste keti Apollo ja Eesti Kirjastuste Liidu koostöös selgitatakse lugejate häälte põhjal välja 2016. aasta parimad Eesti autorite raamatud kuues erinevas kategoorias.
Täpsem info SIIN

3.1.17

2017 on Laste ja noorte kultuuriaasta

2017. aasta on laste ja noorte kultuuriaasta, mis väärtustab meie järelkasvu nii looja kui publikuna, seob kultuuri eri valdkondi ning koondab hulgaliselt mitmesuguseid ettevõtmisi nii väikestele kui ka suurtele. Laste ja noorte kultuuriaasta on ellu kutsunud Kultuuriministeerium ja selle läbiviimist koordineerib Eesti Lastekirjanduse Keskus. 
Rohkem infot SIIN

UUS KODULEHT

  Ühinenud Kehtna valla raamatukogudel on uus ühine koduleht: https://www.raamatukogud.kehtna.ee/ Seega siinsesse blogikeskkonda enam uut in...