Käesolev aasta on kuulutatud eesti keele aastaks, et tähistada vääriliselt riigikeele 100. aastapäeva. Samal ajal korraldab UNESCO rahvusvahelist põlisrahvaste keelte aastat, mis annab meile võimaluse lisaks eesti keelele pöörata erilist tähelepanu ka murdekeeltele. Keeleaasta iga kuu on pühendatud eri teemale ning raamatukogupäevade kuu – oktoober on lugemise ja mängukuu.
Keel, kultuur ja raamatukogud on lahutamatult seotud ning kuude teemad annavad võimaluse huvitavate keelealaste tegevuste ja ürituste korraldamiseks nagu ettelugemised, keelekohvikud, -mängud, -viktoriinid jm. Ka eesti keele järjepidevus esitab väljakutseid: koolinoored ja anglitsismid, võõrsõnade mugandumine, keelemurrete meeldetuletamine. Nüüd on põhjust hoogustada keeleraamatute kasutamist ja koostöö õpetajatega on suureks abiks.
Samuti on selle aasta jooksul tähelepanu all UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kantud laulu- ja tantsupidude traditsiooniga seotud juubelid: laulupidu 150 ning tantsupidu 85 aastat. Raamatukoguhoidjate seas on palju aktiivseid inimesi ning laul ja tants on ühistegevused, mis liidavad kogukondi. Raamatukoguhoidjad oma kohaloluga väärtustavad kultuuri ja oma ametit ning teadvustavad raamatukogude olemasolu. Ehk leiab nii mõnigi tänu sellele ka tee raamatukogusse.
Meie inimesed on ühiselt valinud kõige eestilikumaks sõnaks „sõnajalaõie“, kuid meil on veel palju teisi kauneid sõnu. Ja sõnad on sätitud ridadeks, read kootud lugudeks ja lood jäädvustatud raamatutesse.
Hoiame koos eesti keelt ja aitame kaasa ta kestmisele!
Raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus“ avatakse 21. oktoobril Harjumaal Kosel ja lõpetatakse 30. oktoobril XIX maaraamatukoguhoidja päeval Pärnus.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar